fbpx
Ekologia

Codzienne decyzje, którymi pomagamy środowisku (EKOLOGIA)nr1

81 / 100
Codzienne decyzje – EKOLOGIA

Zmiany klimatu przestają być tematem tabu, a szczegółowe informacje na temat przyczyn i skutków globalnego ocieplenia docierają coraz częściej i szerzej do opinii publicznej. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych, bardziej ekologicznych i mniej obciążających środowisko naturalne metod wytwarzania, pakowania i dystrybucji swoich towarów. Z kolei my, jako konsumenci zaczynamy na co dzień zwracać uwagę na skład, trwałość czy miejsce produkcji nabywanych artykułów. Pytanie brzmi czy każdy z nas, podejmując codziennie świadome decyzje konsumenckie, jest w stanie chociaż w niewielkim stopniu przyczynić się do odwrócenia, lub przynajmniej zatrzymania destrukcyjnych zmian i ich następstw, które obserwujemy gołym okiem?

Masowa produkcja tworzyw sztucznych ruszyła na dobre w latach 50. Od tego czasu wyprodukowano ich ponad 9,1 miliardów ton. Plastik może potrzebować od 100 do nawet tysiąca lat, żeby ulec całkowitej degradacji. Biorąc pod uwagę te liczby, możemy wyciągnąć jasny wniosek, że jeszcze żadna z wyprodukowanych na świecie butelek nie uległa biodegradacji i ciągle zalega w środowisku, na wysypiskach śmieci czy – co gorsza – w morzach i oceanach. Ogromna większość z wyprodukowanych kiedykolwiek opakowań plastikowych została użyta tylko raz, a do recyklingu trafiło zaledwie kilka procent z nich.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że plastik, to nie tylko butelki i foliowe torebki, które leżą na naszych ulicach i w parkach. Plastikowe śmieci rozkładają się etapami na coraz mniejsze elementy, a te mierzące poniżej 5 milimetrów nazywamy mikroplastikiem. Niewidoczny gołym okiem plastik jest obecny w atmosferze, w wodzie którą pijemy i w ciałach zwierząt, które trafiają na nasze stoły. Za sprawą prądów wodnych i globalnych ruchów powietrza, mikroplastik pochodzący z działalności człowieka trafia już praktycznie do wszystkich lokalnych ekosystemów na świecie, wliczając w to te, które nie zostały zamieszkane przez człowieka. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić jaki wpływ w perspektywie wielu lat będą miały wszechobecne mikrocząstki plastiku na nasze zdrowie i otaczające nas środowisko.

Oczywiście plastik nie jest jedynym czynnikiem mającym katastrofalne skutki dla naszego ekosystemu. Olbrzymim problemem jest też produkcja gazów cieplarnianych, które uwalniane do atmosfery zanieczyszczają ją, stopniowo zwiększając średnią roczną temperaturę na świecie, co z kolei powoduje między innymi topnienie lodowców i zaburzenie równowagi w całym światowym ekosystemie. Podnosi się poziom mórz i oceanów, a o anomaliach pogodowych i klęskach żywiołowych, takich jak pożary, powodzie, tornada czy tsunami, słyszymy już niemal każdego dnia.

To jasne, że największa odpowiedzialność w kwestiach klimatycznych spoczywa na rządach poszczególnych krajów, a także na wielkich koncernach i producentach różnego rodzaju towarów. Możemy tkwić w przeświadczeniu, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie niczego zmienić, jednak ostatecznie, to konsument, czyli każdy z nas podejmuje decyzję o tym jaki produkt trafi do jego wózka sklepowego, o tym czym będzie się odżywiał, czy jakiego typu paliwo wleje do baku swojego samochodu. Te decyzje podejmujemy codziennie, kształtując w ten sposób popyt i podaż, które mają wpływ na globalną gospodarkę, a tym samym na politykę światowych gigantów, którzy mogą zaprowadzić konkretne i znaczące zmiany.

Wielu z nas już teraz ogranicza użycie plastikowych jednorazówek czy reklamówek, pakując zakupy do własnych, wielorazowych toreb. Rośnie grono osób, które ograniczają lub całkowicie rezygnują ze spożycia mięsa, którego produkcja odpowiada za około 18% wytwarzanych przez ludzkość gazów cieplarnianych i ma gorszy wpływ na środowisku niż transport samochodowy, kolejowy, wodny i lotniczy.

Co jeszcze możemy zrobić, by mniej szkodzić?

Mamy bardzo wiele możliwości, żeby przyczynić się do redukcji produkcji plastiku czy emisji CO2 do atmosfery. Możemy sprawdzić, czy producenci których artykuły wybieramy zwracają uwagę na globalne problemy klimatyczne i czy w jakikolwiek sposób próbują im przeciwdziałać, o czym najczęściej chętnie informują na etykietach swoich produktów. Możemy też opierać swoje decyzje zakupowe po prostu na zdrowym rozsądku.

1522

Więcej znaczy mniej

Codziennie w naszych domach używamy wszelkiego rodzaju płynów: do czyszczenia, do mycia czy do prania. Jest to jeden z tych zakupów, których dokonujemy stale i regularnie zazwyczaj wybierając artykuły jednego producenta, do których przyzwyczailiśmy się przez lata ich stosowania. Często sugerujemy się również ceną, nie zawsze jednak zwracając uwagę na pojemność opakowań, które wybieramy. Większe opakowanie płynu, to rzadsza konieczność jego kupowania. W tym przypadku zakup większych butelek w ostatecznym rozrachunku oznacza mniej zużytego plastiku w dłuższej perspektywie czasu. Warto więc wybierać opakowania o jak największej pojemności, które wystarczają na dłuższy czas użytkowania.

A czy zwracamy uwagę na skład artykułów chemicznych? Zazwyczaj większość składu płynów, które pomagają nam uporać się z codziennymi zabrudzeniami i plamami stanowi woda. Ta sama woda, do której dostęp mamy też w naszych kranach bez konieczności transportowania jej w plastikowych opakowaniach i tym samym zwiększania objętości i ciężaru towarów, które zamknięte w paliwożernych ciężarówkach przemierzają często tysiące kilometrów, żeby trafić do naszych domów, zostawiając za sobą po drodze solidny ślad węglowy. Rozsądnym wydaje się więc wybieranie koncentratów płynów, których skład samodzielnie możemy uzupełnić o wodę już podczas ich użytkowania. Koncentraty płynów są nieporównywalnie bardziej wydajne.

Takie rozwiązania oferuje firma AMWAY, która dba o środowisko stale udoskonalając procesy produkcji swoich artykułów. Podczas poznawania produktów AMWAY warto wybierać te oznaczone znakiem BIOQUEST, który świadczy o składnikach ze źródeł naturalnych i biodegradowalnej formule artykułów. Formuła BIOQUEST to wysoka skuteczność bez szkody dla środowiska naturalnego.

To oczywiście nie jedyne rozwiązania, które stosuje AMWAY w trosce o naszą planetę. Ekologia jest od wielu lat jedną z najważniejszych punktów w filozofii funkcjonowania firmy, co potwierdzają niezależne organizacje:

  • Karta A.I.S.E na rzecz zrównoważonych środowiskowo środków i systemów czyszczących – proces produkcji artykułów AMWAY HOME spełnia określone wymagania ekonomiczne, socjalne i środowiskowe,
  • Projekt dla środowiska – Design for the Environment (DfE) – produkty wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i jest bezpieczny w stosowaniu.

Być może samodzielnie nie jesteśmy w stanie poprawić sytuacji, do jakiej doprowadziliśmy nasz klimat szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Nasze codzienne, indywidualne wybory mają jednak znaczenie. Podczas następnych zakupów spróbuj świadomie wybierać produkty bardziej przyjazne dla środowiska, niż te z których korzystałaś dotychczas. Zwróć uwagę na rodzaj opakowania, skład, pojemność, miejsce produkcji, a także odpowiednie oznaczenia, które mówią nam wiele o spojrzeniu producentów na niezwykle dzisiaj ważne kwestie klimatyczne.

Źródła:

  • https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C415060%2Cna-swiecie-powstalo-juz-ponad-91-mld-ton-plastiku-wiekszosc-trafila-na-smietniki.html
  • https://dzienniknaukowy.pl/planeta/mikroplastik-w-powietrzu-tysiace-ton-malenkich-kawalkow-tworzyw-sztucznych-krazy-po-calej-planecie
  • https://zielona.interia.pl/polityka-klimatyczna/news-guterres-swiat-na-skraju-otchlani,nId,5180944
  • https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Produkcja-miesa-gorsza-dla-klimatu-niz-transport-329.html
  • https://bezprawnik.pl/ue-zakaze-produkcji-miesa/

Bottle photo created by freepik – www.freepik.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart